Często zastanawiamy się, jakie jedzenie będzie dla nas najzdrowsze i najbardziej odpowiednie do naszego stylu życia. Poszukując informacji na ten temat, często wpadamy w niebezpieczną pułapkę – decydujemy się na restrykcyjną dietę, której utrzymywanie może okazać się bardzo trudne i zniechęcające. Czy można odżywiać się zdrowo bez ścisłego liczenia kalorii i ważenia wszystkich posiłków? Odpowiedź jest prosta: oczywiście, można.

Jeśli tylko nie jesteś wyczynowym sportowcem lub osobą ze znaczącą nadwagą, nie ma powodu, byś utrzymywał ściśle zbilansowaną dietę. Ważne jednak, byś jadł z umiarem. W odpowiednich, niekoniecznie obliczanych za pomocą wagi proporcjach, żaden produkt spożywczy nie powinien zaszkodzić.

Oczywiście, najlepiej w pełni zrezygnować z niezdrowych przekąsek, słodyczy czy fast-foodów. Nie popadajmy jednak w paranoję. Jeśli raz w miesiącu zjesz coś niezbyt zdrowego, nie powinno ci to zbytnio zaszkodzić.

Bardzo istotne dla zdrowia jest również to, by zbytnio się nie przejadać. W ostatnich latach powszechnie mówi się o tym, że należy jeść pięć posiłków dziennie. Warto wiedzieć, że jedząc odpowiednio często małe porcje, unikniesz uczucia wilczego głodu, a co za tym idzie – także chęci nadmiernego objadania się.